عصب کشی دندان چیست؟

یکی از اجزاء مهم ساختمان دندان ریشه آن است که بسته به نوع دندان از یک کانال یا بیشتر تشکیل می شود. درون کانالها عصب و سرخرگ و سیاهرگ و ... قرار دارد و وقتی که پوسیدگی دندان عمیق می شود به این معنا است که عفونت در دندان زیاد شده و عصب‌های دندان را درگیر کرده  و این امر تشدید کننده درد دندان شما می‌باشد. همه ما در طول زندگی با این مورد دیر یا زود مواجه خواهیم شد پس بهتر است اطلاعات ابتدایی و نکاتی را در خصوص این نوع درمان و سلامتی بدانیم.

ما در این مقاله اطلاعاتی مبنی بر علائم، درمان، مراحل انجام عصب کشی و هزینه‌های آن‌را برای شما توضیح خواهیم داد.

اندو یکی از اقدامات شایع به منظور رفع مشکلات ایجاد شده در ریشه دندان است. که از جمله اقدامات نهایی و تنها درمان قطعی به منظور حفظ دندان آسیب دیده و برطرف نمودن پوسیدگی های عمیق در ریشه دندان است.

چه زمانی نیاز به عصب کشی دندان وجود دارید؟

پوسیدگی دندان در درجه های مختلفی قرار می‌گیرد. اگر پوسیدگی سطحی باشد، هیچ دردی را به همراه نداشته و دندان نیاز به درمان سطحی ( پر کردن با کامپوزیت) دارد. اما اگر همان پوسیدگی سطحی درمان نشود، پوسیدگی گسترش پیدا می کند و عفونت وارد قسمت داخلی ریشه ( بافت نرم مرکز دندان) می شود. در این زمان شما علاوه بر پرکردن و ترمیم دندان به عصب کشی دندان و درمان ریشه نیز نیاز دارید.

بعضی از علائم عبارتند از:

 •  دندان درد پایدار به هنگام نوشیدن مایعات سرد یا داغ، 
 • دندان درد خودبخود( بدون تحریک شدن)، 
 • درد موقع جویدن یا گاز گرفتن 
 •  درد موقعی که فرد دراز کشیده است 

و  علائم کلینیکی دندانی که نیاز به درمان ریشه دارد باید توسط دندانپزشک بررسی شود که عبارتند از مشاهده پوسیدگی با ضایعه ای( آبسه) در انتهای ریشه،پوسیدگی‌های خیلی عمیق که درمان نشده و در عکس رادیولوژی مشخص می‌شود، تخلیه چرک، یا تورم.

اگر با هرکدام از نشانه‌های بالا مواجه شدید بهتر است هر چه سریع‌تر به دندانپزشک مراجعه کرده زیرا احتمالا دندان شما نیاز به عصب‌کشی دارد.

اگر درد دندان برطرف شد یعنی نیازی به عصب کشی ندارید؟

با پیش رفتن عفونت ممکن است این علائم از بین بروند، چون ریشه دندان به شدت درگیر عفونت شده و عصب‌ها دیگر پیامی ارسال نمی کنند. ممکن است تصور کنید دندانتان خوب شده است اما در واقع عفونت گسترش یافته است. در نهایت ممکن است علائم زیر پدیدار شوند:

 • بازگشت درد در هنگام جویدن
 • ورم لثه در اطراف دندانی که درگیر شده است
 • ترشحات چرکی از دندان
 • ورم صورت
 • تیره تر شدن رنگ دندان

مراحل عصب کشی دندان یا درمان ریشه

 1. برای این کار قبل از هر کاری از دندان مورد نظر عکس رادیولوژی گرفته می‌شود و بعد دندان بی‌حسی می شود.
 2. سپس دندانپزشک در تاج دندان حفره‌ایی ایجاد می کند تا به عصب (پالپ) دسترسی پیدا کند.
 3. با کمک ابزار های مخصوص دندانپزشکی، تمامی محفظه داخلی ریشه تا انتهای آن تخلیه و برداشته می شود.
 4. پس از پاکسازی کامل هسته دندان، نوبت به پر کردن آن می رسد. با مواد پر کننده مخصوص دندانپزشک با دقت تمام محفظه داخلی ریشه را پر می کند و در نهایت دندان را مهر و موم می نماید تا راهی برای نفوذ باکتریها باقی نماند.
 5. در آخر عکس نهایی برای اطمیان از کار گرفته می‌شود و در نهایت معمولا دندان باید روکش شود. روکش همان تاج مصنوعی است که روی دندان قرار می گیرد و آن را احاطه می کند. به این ترتیب دیگر فشار چندانی بر تاج واقعی دندان وارد نمی شود و خطر شکستن آن کاهش می یابد.

هزینه‌های درمان ریشه(عصب کشی) 1400

با توجه به این نکته که وزرارت بهداشت همه ساله تعرفه خدمات مختلف پزشکی را تعیین می‌کند و تمامی پزشکان در حوزه کاری خود باید با توجه به آن پیش بروند، اما عواملی وجود دارد که باعث تغییر در قیمت درمان می‌شود.در حال حاضر در سال 1400 قیمت عصب کشی دندان از 800 هزار تومان تا 2 میلیون تومان متغیر است، که این هزینه بر حسب تک کاناله بودن دندان، انجام عصب کشی اولیه، عصب کشی مجدد و یا میزان ترمیم ریشه دندان تعیین می‌گردد. اما در حالت کلی قیمت عصب کشی دندان‌های با تعداد کانال بیشتر و عصب کشی مجدد بیشتر است.


درمان ریشه عمومی (بدون ترمیم)میانگین قیمت به تومان

قیمت پالپوتومی اورژانس (دندان دائمی)
۵۰۰،۰۰۰
قیمت درمان ریشه یک کانال
۸۰۰،۰۰۰
قیمت درمان ریشه دو کانال
۹۰۰،۰۰۰
قیمت درمان ریشه سه کانال
۱،۰۰۰،۰۰۰
قیمت درمان ریشه چهار کانال
۱،۱۰۰،۰۰۰

 

درمان ریشه تخصصی (بدون ترمیم)میانگین قیمت به تومان

قیمت درمان ریشه یک کانال
۱،۲۰۰،۰۰۰
قیمت درمان ریشه دو کانال
۱،۴۰۰،۰۰۰
قیمت درمان ریشه سه کانال
۱،۸۰۰،۰۰۰
قیمت درمان ریشه چهار کانال
۲،۰۰۰،۰۰۰
Mta plagقیمت
۷۰۰،۰۰۰

 

درمان مجدد ریشه تخصصی (بدون ترمیم)میانگین قیمت به تومان

قیمت درمان مجدد ریشه یک کانال
۱،۶۰۰،۰۰۰
قیمت درمان مجدد ریشه دو کانال
۱،۸۰۰،۰۰۰
قیمت درمان مجدد ریشه سه کانال
۲،۱۰۰،۰۰۰
قیمت درمان مجدد ریشه چهار کانال
۲،۴۰۰،۰۰۰

 از سوی دیگر این قیمت‌ عصب کشی و ترمیم ریشه دندان کاملا متغیر هستند و با توجه به نوسانات متعددی که در قیمت ابزار و دستگاه‌های دندانپزشکی وجود دارد، تغییر می‌کنند. به همین دلیل نمی‌توان قیمت مشخص و ثابتی برای درمان ریشه دندان‌های مختلف ارائه داد.